Za poklady hradu Buchlova

Hrad BuchlovAsi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Byl vystavěn českým králem, jako strategicky obranná pevnost a jeho počátky se datují do 1. poloviny 13. století.

Do návštěvnického okruhu jsou zahrnuty gotické, renesanční a barokní místnosti s expozicí životního stylu majitelů hradu od 14. do 19. století; ze sbírek vyniká rozsáhlá kolekce středověkých deskových maleb, pozoruhodná barokní rodová galerie, zbrojnice, knihovna, přírodovědné sbírky cestovatelů a přírodovědců Leopolda a Bedřicha Berchtoldových či poněkud tajuplná egyptská mumie. Návštěvu hradu je možno spojit s prohlídkou hrobky majitelů v nedaleké kapli sv. Barbory.

K hradu se vztahuje pověst o Lípě neviny, která vypráví, že roku 1581 byl odsouzen k trestu smrti za spoluúčast na pytláctví osobní zbrojnoš hradního pána Jan Vlček. Vlček i na mučidlech tvrdil, že je nevinen, avšak nakonec krutému mučení podlehl a přiznal se. Po vynesení rozsudku znělo jeho poslední přání: “Na důkaz své neviny zasadím tuto malou lipku kořeny vzhůru a korunou do země, a pokud se do roka ujme, má nevina bude prokázána!” Páni soudci byli tak udiveni, že nakonec vsadili Vlčka na jeden rok do vězení a čekali. Dle pověsti se lípa opravdu za rok zazelenala a Vlček byl propuštěn na svobodu.

Každý rok v létě se na hradě konají netradiční noční prohlídky s černou paní.  Zatímco na většině českých zámků a hradech strašívá bílá paní, hrad Buchlov má podle pověstí paní černou. Na návštěvníky čeká prohlídka s hranými scénami pověstí a příběhů, vztahující se právě k hradu. V letošním roce se tyto prohlídky konají od 21. do 23. července.

Chcete vyrazit na prohlídku hradu s plnou nádrží? „Nakupte originální laserové kazety HP a získejte poukaz OMV na pohonné hmoty“.

Pokud pro vaši společnost nakupujete originální tonerové kazety HP, tak je to pro vás velká příležitost.

Chci vyrazit na výlet s plnou nádrží.

Autor: Tereza Křivová, tel.: 608 515 937, email: tkrivova@premocz.eu

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *