Pozor na keylogger v ovladači zvukové karty!

keylogger

Na úvod bych začala termínem KEYLOGGER, co to vůbec je?

Keylogger: někdy označován jako Keystroke Logger jde o software, který snímá stisky jednotlivých kláves. Antivirem bývá považován za virus! Ze softwarového pohledu se jedná o jistou formu spyware, ale existují i hardwarové keyloggery. Keylogger neohrožuje přímo počítač, ale slouží ke zjišťování hesel uživatelů.

Odborníci ze švédské firmy objevili keylogger v noteboocích od HP. Některé modely totiž používají zvukové čipy od Conexantu, tato společnost dodává i ovladače. Nejen, že se starají o zvuk, ale zajišťují funkci multimediálních kláves. Kod dodávaný Conexatem byl v HP špatně implementován, tudíž dostával informace o všech stisknutých klávesách. Co je ještě horší? Tyto informace ukládal do uživatelsky čitelného souboru. Cesta: C:\Users\Public\MicTray.log.  Soubor obsahuje řadu citlivých informací, včetně jmen a hesel a je navíc čitelný každou aplikací, která je v počítači spuštěna.

Problém se týká modelů řady HP Elitebook 800, EliteBook Folio G1, HP ProBook 600 a 400 a mnoha dalších. Plný seznam je součástí bezpečnostního oznámení.

Otázka zní…Jaký je smysl keyloggeru v ovladačích zvuku?

Autor: Jana Korytářová, Korytarova@premocz.eu

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *