Veletrh věda výzkum inovace, aneb výlet do vesmíru

Ve dnech 28. 2. – 2. 3. 2017 na brněnském výstavišti proběhl veletrh Věda výzkum inovace. Jednalo se o unikátní veletrh určený pro inovativní firmy, výzkumné organizace, univerzity, ale též pro odbornou i laickou veřejnost, který nabízel příležitost získat komplexní informace z oblasti vědy, výzkumu a inovací. Mimo skvělý doprovodný program se návštěvníci veletrhu mohli zapojit do odborných vědeckých konferencí. Šlo o přednášky a konference z oblastí technických věd, věd o neživé přírodě, lékařských a biologických věd.

Na veletrhu byly k vidění například elektromobily od firem Tesla, Hyundai nebo Opel, interaktivní expozice Merkur, hybridní bateriový systém pro výrobu a akumulaci elektrické energie, realistický výlet do blízkosti černých děr, Plantograf a další zajímavé exponáty.

Nejvíce mě zaujal simulátor relativistické optiky a VR Spacewalk, produkty Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě.

DSCN4991„Slečno, nechcete se podívat do vesmíru?“ Oslovil mě pán postávající u zvláštního přístroje. Proč ne? Ráda zkouším nové věci, a tak jsem souhlasila. Všude kolem mě byly rozestavěny monitory promítající vesmír a znázorňující optický efekt v blízkosti černých děr a neutronových hvězd. Nasadila jsem si virtuální 3D brýle, a má výprava do vesmíru mohla začít. Dívala jsem se do chřtánu černé díry a sledovala krásně svíticí hvězdy, když jsem se otočila za mnou se objevil Saturn. Překrásná planeta! Připadala jsem si jako na skutečné kosmické lodi, jako bych se dívala ven z okýnka vesmírné stanice. Planeta mi přišla tak skutečná, že jsem skoro cítila, její blízkost. Virtuální 3D brýle jsem si vůbec nechtěla sundat. Tento přístroj se používá jako atraktivní učební pomůcka ve školství, nabízí intuitivní pohled na zakřivený prostoročas a obecnou teorii relativity, pohled na extrémní kosmické objekty a astrofyzikální procesy.

Dalším zajímavým exponátem byl Plantograf V16. Přístroj vynalezen Českou zemědělskou univerzitou v Praze.

Nenápadná černá destička propojena s monitorem zobrazující tlakovou mapu. Systém slouží pro biomechanické vyšetřování stavu tlaku mezi ploskou nohy nebo dezénem pnDSCN5011eumatiky a maticově uspořádanými miniaturními snímači tlaku. Přístroj ve spolupráci s PC zpracovává signály o průběhu tlaků v reálném čase. Snímač v podobě černé desky o velikosti 500 x 500 mm obsahuje 16 400 senzorů. Samozřejmě jsem byla opět pokusným králíčkem a nechala se testovat. Z výsledků jsem byla nemile překvapena.
Zjistila jsem, že přenáším celou váhu těla pouze na levou nohu. Rozhodně jsem za zjištění ráda a vydám se k ortopedovi.

Z pohledu ženy, bych jako nejkurioznější experiment zvolila testování prsních implantátů. Drobný mladíček zaměřil svouImplantát vědeckou práci na zkoumání odolnosti silikonového pouzdra vůči různým vnějším vlivům. Od běžných pohybů paží až po dopravní nehodu a s tím spojené protržení silikonového obalu žebrem.

Fotografie z výstavy si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Autor: Jana Korytářová, Korytarova@premocz.eu

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *